YleXin uutisointia tuohon liittyen. Ei mitään uutta tosin: http://ylex.yle.fi/uutiset/popuutiset/lady-gaga-ja-liha-asu-tahdittavat-simpsonien-kauden-paatosjaksoa
Sarjan jaksot vetävät yhä noin 7,7 miljoonaa amerikkalaista ruudun ääreen joka viikko.
Eivät muuten vedä, ainakaan televisioruudun ääreen. Keskiarvo on melko tasan seitsemän miljoonaa, nyt käynnissä olevan kauden loppumetreillä on ollut alle viidenkin miljoonan katsojan jaksoja. Saa nähdä, miten Lady Gaga boostaa vikaa jaksoa. Jonkin verran varmaan, mutta tuskin yli kymmenen miljoonan?
Täytyy sanoa muuten että ei yhtään yllättänyt että jotain virheellistä mainitaan. Aika usein kun joku iltapäivälehti tai muu samantyyppinen uutisoi, niin jotain virhettä löytyy, niinkuin Iltasanomien uutisessa jonne lähetit korjauksen(liittyi syksyllä että Simpsonit loppuisivat)
Ehkä tuohon on laskettu nettikatsojat mukaan, tai sitten Jenkeissä on useita tapoja mitata telkkarin katsojamääriä. Minä pidän luotettavana lähteenä Simpsons Channelia, joka julkaisee joka jakson tv-katsojaluvut kymmenentuhannen tarkkuudella. He perustavat tietonsa Nielsenin katsojalukumittauksiin.
Tuo 7,7 miljoonaa on joka tapauksessa luku, joka on esiintynyt ulkomaisissakin viestimissä viime aikoina. Luultavasti sen on joku uutistoimisto jostain tempaissut, ja kaikki muut ovat sen kopioineet, myös YLEX. Ehkä se on Foxin propagandatoimiston sanelema totuus, mene ja tiedä.