Simpsonit > Oheistuotteet
Duff-olut
Dirty Homer:
--- Lainaus käyttäjältä: Mikko - 16.09.11 - 14:17 ---YLE: Simpsoneista tuttua Duff-olutta ei saa myydä Suomessa
Loppu tuli! Mielenkiintoinen linjanveto viranomaisilta, tavallaan ihan oikeutettu ratkaisu mielestäni.
--- Lainaus päättyy ---
No juu, itse en voi oikein kommentoida kunnolla, koska en ole törmännyt kertaakaan noihin Duff-pulloihin missään elintarvikekaupassa ja koska ikäni on vielä alkoholilain vastainen.
Mutta täytyy ihmetellä, että miten Valviran mielestä tämä "vetoaa alaikäisiin"? Juu, sarja on erittäin suosittu lasten ja nuorten keskuudessa ja suurin osa Duff-nimen tuntee, mutta tätähän kyllä enimmäkseen kaupitellaan sarjan varttuneimmille faneille, kun oluesta on kyse. Tietysti he saattavat luulla, että lapset oikeasti haluaisivat ostaa sitä sarjan innoittamana, mutta tässä tapauksessa vanhemmilla ja kauppiailla on vastuu ja velvollisuus kieltää lapsia ostamasta. Eivät kaikki niin typeriä ja vastuuttomia ole, että antavat ala-ikäisten noin vain ostaa alkoholituotteita.
Mutta kuten jo sanoin, en voi kommentoida kunnolla, joten pitäkää tuota väsyneen teinin perjantai-illan löpinänä. Tietysti harmittaa, etten ehtinyt hankkia kokoelmiini tällaista reliikkiä, mutta ainahan sitä voi eBayta ja Huuto.netia tähystellä jospa joku antaisi omansa pois.
Bartman1:
Mutta ehkä tässä olisi sitten "lastenohjelmalle" tarkoitetulle brändille aukko Suomessa. Se hiukan tuntemattomampi brändi, josta Bart ainakin ennen tykkäsi:
Buzz Cola
Onko Buzz colaa myyty koskaan suomessa? Toivotaan että joskus tulee myyntiin.
Mikko:
--- Lainaus käyttäjältä: Sami - 16.09.11 - 22:23 ---Henkilökohtaisesti en näe Duff-olutta lastenohjelman brändituotteena. Mielessäni pidän Duff-olutta enemmänkin sarjan täysikäisten fanien kunnianosoitukselle sarjaa kohtaan.
--- Lainaus päättyy ---
Kunnianosoituksena? Eiköhän tässä oli enemmän kyse siitä, että joku huomasi hyvän markkinaraon, kun telkkareissa ympäri maailman pyörii jo valmiiksi tuotteen puolen tunnin mainoksia.
--- Lainaus käyttäjältä: Sami - 16.09.11 - 22:23 ---En näe itse, että nuoret sen yhtään enempää innostuisi juomaan olutta ja varsinkaan tuotteen hinnoittelun perusteella. Ehkä ennemmin haluaisivat vain pelkästään pullon ja ainoastaan etiketin vuoksi.
--- Lainaus päättyy ---
--- Lainaus käyttäjältä: Dirty Homer - 16.09.11 - 22:59 ---Mutta täytyy ihmetellä, että miten Valviran mielestä tämä "vetoaa alaikäisiin"? Juu, sarja on erittäin suosittu lasten ja nuorten keskuudessa ja suurin osa Duff-nimen tuntee, mutta tätähän kyllä enimmäkseen kaupitellaan sarjan varttuneimmille faneille, kun oluesta on kyse. Tietysti he saattavat luulla, että lapset oikeasti haluaisivat ostaa sitä sarjan innoittamana, mutta tässä tapauksessa vanhemmilla ja kauppiailla on vastuu ja velvollisuus kieltää lapsia ostamasta. Eivät kaikki niin typeriä ja vastuuttomia ole, että antavat ala-ikäisten noin vain ostaa alkoholituotteita.
--- Lainaus päättyy ---
Ei alkoholia sinänsä vain täysi-ikäisille kaupitella. Käytännössä kaikki alkoholimainonta on mielikuvamainontaa, ja se vetoaa ihmisiin iästä riippumatta. Ehkä jopa enemmän teineihin. Eikä siinä vanhemmilla ja kauppiailla ole paljon tehtävissä, kun joku nassikka saa päähänsä, että nyt riipaistaan känni. Jos sitä tarpeeksi janottaa, niin se hankkii sen bissensä vaikka sitten lähikioskiin murtautumalla, heh.
Aika monella se viinankäyttö lähtee silti varmaan enemmän kaverien painostuksesta kuin mainonnasta. Mutta kyllä joka tapauksessa mielikuvilla on myös oma vaikutuksensa. Katsokaapa seuraavan kerran vaikka jotain siideri- ja lonkkumainoksia ja miettikää, eivätkö ne muka vetoa myös alaikäisiin. Ja sen jälkeen miettikää, eikö muka ole mahdollista, etteikö Duff toimisi samalla tavalla.
--- Lainaus käyttäjältä: Sami - 16.09.11 - 22:23 ---Itse olen tyytyväinen, että sain itselleni talteen aidon Suomalaisen Duff-pullon.
--- Lainaus päättyy ---
Tai siis espanjalaisen/belgialaisen pullon :) Mutta joo, kyllähän nuo hienolta näyttävät hyllyssä, lienevät pian jo keräilyharvinaisuuksia ainakin Suomessa.
--- Lainaus käyttäjältä: El Bart - 16.09.11 - 23:00 ---Mutta ehkä tässä olisi sitten "lastenohjelmalle" tarkoitetulle brändille aukko Suomessa. Se hiukan tuntemattomampi brändi, josta Bart ainakin ennen tykkäsi:
Buzz Cola
Onko Buzz colaa myyty koskaan suomessa? Toivotaan että joskus tulee myyntiin.
--- Lainaus päättyy ---
Buzz Colahan on Foxin rekisteröimä tavaramerkki, eikä sitä siksi voi yhtä helposti pölliä omaan käyttöön kuin Duffia. Kaipa tuossa joku pieni markkinarako olisi Foxilla, mutta olisi mielestäni aika iso taloudellinen riski yrittää tehdä rahaa Buzzilla. Se on Simpsoneissa kuitenkin aika vähän esillä, paljon vähemmän kuin Duff. Ja muutenkin kolajuomia on jo valmiiksi kaupan hyllyt pullollaan. Pohjois-Amerikassa tuota myytiin niissä Kwik-E-Marteissa The Simpsons Movien aikaan, mutta Suomessa ei.
Finnish Simpson:
Kun tästä uutisoidaan että "Etiketti muutettava" ja toisaalla uutisoidaan että "Duffia ei saa myydä Suomessa", niin kumpihan mahtaa olla lopullinen tuomio?
Mikko:
--- Lainaus käyttäjältä: Finnish Simpson - 22.09.11 - 15:25 ---Kun tästä uutisoidaan että "Etiketti muutettava" ja toisaalla uutisoidaan että "Duffia ei saa myydä Suomessa", niin kumpihan mahtaa olla lopullinen tuomio?
--- Lainaus päättyy ---
"Duffia ei saa myydä Suomessa" on harhaanjohtavaa otsikointia, sitä näkyi aika paljon. Siinä pitäisi lukea, että "Duffia ei saa myydä Suomessa nykyisellä ulkoasulla". Lainaus Hesarin uutisesta: "Valviran lakimies Sari Tujunen sanoo, että oluen myynti voi jatkua, kunhan ulkoasua muutetaan."
Lehtiinkin asti päätyneessä STT:n uutisessa oli muuten hölmö virhe, kun puhuttiin maahantuoja Vino Vinces Oy:stä. Siinä luki Vino Vices Oy, ja englannin kielen vice-sanahan tarkoittaa suomeksi pahetta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta