Simpsonit > Hahmot
Lempihahmosi
Jarpeez:
--- Lainaus käyttäjältä: Jarpeez - 23.07.08 - 19:08 ---Top 5 Parhaat hahmot:
1. Homer Simpson (Koska sillä on parhaat sanonnat :doh:!)
2. Bart Simpson (Koska se on Bartman)
3. Ned Flanders (Koska se on Jessen poika ja kun se puhuu hauskasti)
4. Milhouse Van Houten (Koska se on niin nössö)
5. Nelson Muntz (Koska sillä on hyvä nauru "Hah Hah")
--- Lainaus päättyy ---
Pistetään tämä lista uusiksi.
Top 5 Parhaat hahmot 2011:
1. Bart & Homer (Yksinkertaisesti he ovat sarjan parhaimmat hahmot, koska kummatkin ovat älyllisesti tyhmiä, sekä hauskoja omalla tavallaan)
2. Milhouse (Milhouse on hauskin sivuhahmo, koska hänen nössömäisyys ja taipumus homoseksuaalisuuteen on hauskaa seurattavaa)
3. Mr. Burns (Jos Burns ei olisi Simpsoneissa, niin koko sarja olisi huomattavasti huonompi)
4. Ned Flanders (Vaikka Ned on välillä ärsyttävä, niin silti siitä irtoo niin paljon viihdettä katsojille)
5. Skinner & Chalmers (Skinner & Chalmers jakavat viidennen sijan, koska kummatkin ovat hulvattomia tyyppejä. Skinner on hauska luuserimaisuudellaan ja Chalmers tekee Skinneristä vielä luuserimaisen)
PS. Onko luuserimaisuus oikea sana?
Vince_Simpson:
--- Lainaus käyttäjältä: JustACat - 29.12.11 - 16:24 ---olenkohan ainoa, joka on yksinkertaisesti rakastunut Lennyyn? :)
Lennyhän on vain sivuhahmo, eikä hänelle ole juurikaan omistettu varsinaisia juonia, mutta kun melkein joka jaksossa tulee huomattua, että Lenny vilahtaa, onhan se aika hauskaa.
aikaisemmin kirjoitin, että lempihahmoni olisi Maggie, mutta nyt Lenny on vienyt ykkössijan :)
--- Lainaus päättyy ---
Lenny ei varsinaisesti ole ykkössuosikkini, mutta sellainen kutina mulla on päänahassa, että voisin laittaa hänet viiden parhaan joukkoon. Tykkään hänestä, sillä hän on mukava ja tasapainoinen mies. Hän ei jostain syystä ärsytä mua koskaan. Kyllä Lennyn pitäisi olla enemmän esillä.
Mä en ole kyllä viime aikoina miettinyt yhtään minkäänlaisia Top-listoja, Simpsoneitakin tulee vain katsottua ja siinä kaikki. Silti mulla on jonkinlainen käsitys minkälainen mun listasta tulisi. Sitä täytyy vaan vähän muotoila uusiksi. Ehkä vielä lähitulevaisuudessa näette minunkin listan.
Todella osuvasti osasit perustella tuon Skinner & Chalmersin, Jarpeez. Kerrassaan täydellinen kuvaus. Noinhan se meneekin.
kk:
Moe Szyslak on ehdoton suosikkini koko sarjasta. Rakastan tämän hepun kieroutuneen ilkeää sarkastista luonnetta ja yleistä veemäisyyttä. Pidän myös Moen karheasta realistin ja pessimistin luonteesta, johon pystyn jopa samaistumaan.
Luontaisena viehtymyksenä Moen hahmoon toimii myös hänen pehmoluonteensa. Moe yrittää pitää yllä omaa patoututunutta vihan tunnettaan, mutta omaakin lämpimän kohdan sydämessään lapsille ja Maggielle. Myös pidän Moen epäonnista suhdetta Margeen todella hyvänä vetona sarjan tekijöiltä. Loppujen lopuksi ihanan symppis hahmo.
Herman on kertakaikkiaan vain niin kovis. En tiedä mikä sarjan tekijöitä riivaa, mutta Hermanin tasoista karismaattista ilmentymää saa etsiä! Koko hahmon menneisyydestä voisi saada jakson jos toisenkin, mutta kai sitten hahmo on tekijöiden mielestä niin yksiulotteinen, ettei sen kummempia cameo-roolin tapaisia ole saanut, saati sitten tyydyttävän mittaisia puheenvuoroja.
Hahmo on vieläpä niin aliarvostettu. Olen tavannut ehkä kaksi sarjan fania, jotka pitävät Hermania yhtenä suosikkihahmonaan, mutta muita en ole nähnyt. Ja fanitaiteesta ei ole tietoakaan! Korjatkaa tämä vääryys!
(Ainakin ensimmäisen kauden hyvistä vitseistä yksi oli se Hermanin natsialushousu-maininta ;D )
Sideshow Bob on myös suosikkihahmoni maanmainion ääninäyttelijän ansiosta. (Frasier) Bobissa on tietynlaista karismaa (minkä huomaa myös hahmon valtavasta fanityttöjoukosta) ja kaiken kruunaa hahmon koomisen sidekickin rooli. (Cape Fear-jaksossa Bobia mätkittiin urakalla kuin WB:n piirretyissä konsanaan) Hahmo osaa olla samaan aikaan uhkaava, kuin myös mokaileva luuseri, jolle ei onni potki. Moni hahmo Simpsoneista ei ole näin monipuolisesti viihdyttävä kuin tämä antisankari.
Mikko:
--- Lainaus käyttäjältä: kk - 31.12.11 - 20:21 ---Herman on kertakaikkiaan vain niin kovis. En tiedä mikä sarjan tekijöitä riivaa, mutta Hermanin tasoista karismaattista ilmentymää saa etsiä! Koko hahmon menneisyydestä voisi saada jakson jos toisenkin, mutta kai sitten hahmo on tekijöiden mielestä niin yksiulotteinen, ettei sen kummempia cameo-roolin tapaisia ole saanut, saati sitten tyydyttävän mittaisia puheenvuoroja.
--- Lainaus päättyy ---
Mitäköhän tosiaan Hermanille tapahtui? Kuka muistaa, missä jaksossa hän on edellisen kerran puhunut? Tai edes näkynyt?
Mr. X:
--- Lainaus käyttäjältä: Mikko - 01.01.12 - 18:08 ---
--- Lainaus käyttäjältä: kk - 31.12.11 - 20:21 ---Herman on kertakaikkiaan vain niin kovis. En tiedä mikä sarjan tekijöitä riivaa, mutta Hermanin tasoista karismaattista ilmentymää saa etsiä! Koko hahmon menneisyydestä voisi saada jakson jos toisenkin, mutta kai sitten hahmo on tekijöiden mielestä niin yksiulotteinen, ettei sen kummempia cameo-roolin tapaisia ole saanut, saati sitten tyydyttävän mittaisia puheenvuoroja.
--- Lainaus päättyy ---
Mitäköhän tosiaan Hermanille tapahtui? Kuka muistaa, missä jaksossa hän on edellisen kerran puhunut? Tai edes näkynyt?
--- Lainaus päättyy ---
Taisi viimeksi vilahtaa jaksossa "Chief of Hearts". Ei ole tosiaan aikoihin puhunut. Viimeksi varmaankin joskus vielä klassikko kausien aikana...
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta