Simpsonit > Jaksot – yleinen keskustelu

Uusi alkukohtaus

<< < (6/21) > >>

Mikko:

--- Lainaus käyttäjältä: Snpp - 28.02.09 - 11:25 ---Tarkennetaan nyt vielä hiukan, kun "tuotantokausi" -nimitystä niin usein hieman hämäävästi käytetään esityskausista. Näin on muuten Simpsonit DVD-bokseissammekin. Futurama-bokseissa termi on oikein kun ne on jaoteltu oikeasti neljän tuotantokauden eikä viiden esitskauden mukaan.

Eli kuten GoR, yllä totesi, intro nähtiin ekan kerran jaksossa LABF01, joka on 20. ESITYSkauden kymmenes jakso, mutta kuten koodistakin voi päätellä 20. TUOTANTOkauden ensimmäinen jakso.

--- Lainaus päättyy ---
No, onpa nysväämistä :D Aion kyllä vastakin jatkaa tämän väärän termin viljelyä sillä verukkeella, että tuotantokausi-ilmaisu on jo kansankieltä ja kaikki kyllä tietävät, mitä sillä tarkoitetaan.

KopolanPoika:
Todella hieno intro,kyllä kelpaa! Itse ajattelin,että intro uusiutuu ihan täysin joten tämä oli ehkä pienoinen pettymys,mutta vanhaksi introksi tämä on kyllä oikea mestariteos!

Vähän häiritsee toi nopeus,mutta toisaalta ihan hyvää vaihtelua kun kaikki kumminkin tietää mitä siinä tapahtuu ja ainakin itellä on semmonen tunne,että toi uusi intro menettäisi terävyytensä jos se ois tolla perinteisellä nopeudella.

Ja älkää ihmiset olko noin helkkarin pikkutarkkoja, ("huomasiko kukaan liitutaulu kohtauksessa,että seinällä oli Homerin kuva!! VIRHE VIRHE OMGGOMGG eihän koulussa ole sitä ennenkään ollut!!!!" -.-) keskittykää olennaiseen eli nauttimiseen :D

Mikko:

--- Lainaus käyttäjältä: KopolanPoika - 28.02.09 - 13:28 ---Ja älkää ihmiset olko noin helkkarin pikkutarkkoja, ("huomasiko kukaan liitutaulu kohtauksessa,että seinällä oli Homerin kuva!! VIRHE VIRHE OMGGOMGG eihän koulussa ole sitä ennenkään ollut!!!!" -.-) keskittykää olennaiseen eli nauttimiseen :D

--- Lainaus päättyy ---
Tuo mokien spottaaminenhan on meille Comic Book Guy -nörteille mitä suurinta hupia :D Itsetunto paisuu valtavasti, kun pääsee rypemään toisten virheissä, hehe.

little Wiggy:
VIIMEINKIN ne vaihto introa!!! oli häiritsevää että vaikka piirtotyyli onkin vaihtunut vuosien mittaan parempaan, niin alkumusiikki on jämähtänyt alkukantaiseen. Ei sillä etteikö se olisi toiminut mutta nyt se vastaa paremmin nykyajan sarjaa. Varsinkin se loppukohtaus kun televisio putoaa ja sähköjohdot jäävät rätisemään oli oiva lisä..

Snpp:

--- Lainaus käyttäjältä: God Of Reptiles - 28.02.09 - 11:39 ---No, onpa nysväämistä :D Aion kyllä vastakin jatkaa tämän väärän termin viljelyä sillä verukkeella, että tuotantokausi-ilmaisu on jo kansankieltä ja kaikki kyllä tietävät, mitä sillä tarkoitetaan.

--- Lainaus päättyy ---

Käännösmokahan se vain on, kuten Aku Ankan veljenpojat. USAssa ja DVD-bokseissahan käytetään lähes poikkeuksetta vain sanaa "season" eli "kausi" (ja Britanniassa "series"), joka ei ota kantaa onko kyse tuotanto- vai esityskaudesta. Melkein aina ne ovatkin yksi ja sama asia, joten sillä ei ole merkitystäkään kovin usein. Animaatiossa vain tuotantokaari on niin monen kuukauden mittainen, että Simpsoneissakin jouduttiin laittamaa nämä asiat epäsynkkaan, jotta syksyllä uuden tv-kauden alkaessa olisi esitettävää valmiina.

Se kuka Suomessa keksi laittaa siihen eteen alun perin sanan "tuotanto-" on minulle mysteeri. Kuten todettu, se sopii ihan hyvin Lostiin, Babylon 5:een jne. missä tuotantokausi = esityskausi, mutta Simpsoneiden kohdalla se vain on väärä sana, eikä ole perua englannista eikä liioin Simpsoneiden alkuperäisbokseista, vaan levittäjän (FS Film) oma ratkaisu. Ongelmasta pääsee, jos puhuu vain "kaudesta" tai "esityskaudesta". :) Itse puhun yleensä vain "kausista", ellei ole tarvetta erikseen korostaa puhutaanko tuotanto- vai esityskaudesta, kuten postauksessa yllä.



Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta