Simpsonit > Muu Simpsonit-aiheinen
Uutiset ja haastattelut
Mikko:
Moneen kertaan jauhettua juttua Simpsonien Suomi-viittauksista (vaikka tietysti linkki meidän sivuillemme hivelee egoa)
Monorail:
--- Lainaus käyttäjältä: Mikko - 24.01.15 - 15:59 ---Moneen kertaan jauhettua juttua Simpsonien Suomi-viittauksista (vaikka tietysti linkki meidän sivuillemme hivelee egoa)
--- Lainaus päättyy ---
"Vaikka illan jakson teemana on curling, Suomen oma curling-tähti Markku Uusipaavalniemi ei tiettävästi ole antanut ääntään jaksolle"
Tätä ei varmaan tarkoitettu vitsiksi, mutta ei herran jestas että putosin tälle. :D :D Kuulostaa aivan siltä kuin IS parodioisi itseään tällä uutisella.
Mikko:
Matt Groening tekee harvinaisen roolin näyttelijänä
Simpsonien luoja Matt Groening vierailee tänään Yhdysvalloissa esitettävässä Portlandia-televisiosarjan jaksossa. Groening esittää jaksossa itseään. Hän haastaa oikeuteen Fred Armisenin esittämän miehen Bart Simpson -aiheisen piraattipaidan takia.
Portlandia on kulttisuosiota nauttiva sketsisarja, joka käynnistyi vuonna 2011. Se sijoittuu Yhdysvaltain luoteisosassa sijaitsevaan Portlandin kaupunkiin. Matt Groening on kotoisin Portlandista ja hehkuttaakin sarjaa vuolaasti Entertainment Weeklylle.
Tuottajana ja käsikirjoittajana mainetta niittänyt Groening on näytellyt erittäin harvoin. Hän on lainannut äänensä muutamalle Simpsonien jaksolle.
Matt Groeningia ei usein näyttelijänä nähdä. (Kuva: IFC)
Mikko:
Simpsonien esitysaika muuttui – bolivialaiset lähtivät kaduille
Simpsonien esitysajan muuttuminen Bolivian televisiossa sai sikäläisen kansan ryhtymään mielenosoituksiin viime viikolla. Eteläamerikkalaisen valtion Simpsonit-fanit eivät nielleet Unitel-kanavan päätöstä siirtää keltainen perhe kello neljästä kello kuuteen. Äänekkäät väkijoukot protestoivat muutosta, ja lopulta kanava antoi periksi ja pidensi samalla Simpsonit-putken keston 45 minuutista kahteen tuntiin.
Mielenosoituksiin osallistui lähes 2 000 ihmistä ympäri maata. Vertailun vuoksi Talvivaaran kaivosta vastusti Helsingissä marraskuussa 2012 noin tuhat ihmistä, menoleikkauksia, EU:ta ja Natoa toukokuussa 2014 noin 1 200 ihmistä ja terroristijärjestö Isisiä lokakuussa 2014 noin 400 ihmistä.
(Lähteet: Latin Times, New York Post)
Bolivialaiset ottavat Simpsonit tosissaan.
Monorail:
Asiallinen meininki, jotenkin lämmittää mieltä että joillekin Simpsonit aiheuttaa vielä noin suuria tunteita :). Varmaankin johtuu erilaisesta televisiokulttuurista, pelkkää tunnustelua mutta luulenpa ettei siellä piraattisivut ja DVD-boksit ole samanlaista jokapäiväistä kauraa. Jännä muuten kuinka 10-vuotias minä olisin heti ruvennut mököttämään jos Simpsonien paikkaa olisi siirretty, mutta nykyinen minä ei televisiosta Simpsoneita katso muuta kuin satunnaisia paloja viikonloppumaratooneista, enkä varmaan huomaisi jos niiden lähetysaikaa siirrettäisiin. Niin se maailma muuttuu...
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta